BURSA'YA SSM'DEN TAM NOT

BURSA'YA SSM'DEN TAM NOT

BTSO, Türkiye’nin gelecek hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynayan stratejik sektörlerde farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Bünyesinde bulunan Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi, Konseyi ve Ur-Ge projeleriyle firmaların savunma ve havacılığa yönelmesini sağlayan BTSO, şimdi de Uludağ Özgün Ürün Projeler Çalıştayına imza attı. 2 gün boyunca düzenlenen çalıştayda firmalar, savunma ve havacılık projeleri ve ürünlerini tanıttı. Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi (BASDEC) üyesi firmalar, çalıştayda eğitim uçağı projesinden insansız kara aracı (İKA) projelerine, genel havacılık ve Taktik İnsansız Hava Aracı (TİHA) Motoru geliştirme projesinden insansız hava kargo aracına; savunma sanayi için 3-D yazıcı çalışmalarından geleceğin askeri kıyafetine kadar 20’ye yakın projeyi tanıttı. 

SSM’DEN TAM NOT

Çalıştaya katılan Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Bursalı firmaların savunma ve havacılık alanındaki projeleri hakkında bilgiler aldı. Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için stratejik sektörlerdeki potansiyelini ve tecrübesini kullanması gerektiğinin altını çizen Tüfekçi, Bursa’nın otomotiv ve makine sektörlerinden aldığı güçle savunma ve havacılıkta güzel işler başardığını vurguladı. Bursalı firmaları başarılı projelerinden dolayı tebrik eden Tüfekçi, “Sahip olduğu sanayi tecrübesi ve üretimdeki becerileriyle Bursa’nın savunma ve havacılıkta daha önemli başarılara imza atacağına inanıyorum. Bu konudaki başarılı ve cesur adımlarından dolayı tüm firmalarımızı kutluyorum” diye konuştu. 

YÜZDE 600’LÜK ARTIŞ

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Bursa’nın uzay, havacılık ve savunma gibi yüksek teknoloji gerektiren sektörlerde potansiyelini artırdığını söyledi. ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla Bursa’yı Türkiye’de ve dünyada hak ettiği konuma taşımak istediklerini ifade eden Duran, “Kendi tankı, kendi uçağı ve kendi helikopteri gibi çok özel projeleri üretme iradesini ve kabiliyetini ortaya koyan Türkiye’mizin hedeflerinde Bursa iş dünyası olarak söz sahibi olmak istiyoruz. Bu noktada en büyük güvencemiz, teknik alt yapımız, girişimci ruhumuz ve nitelikli insan kaynağımızdır. Bursalı firmalarımız savunma ve havacılık geçtiğimiz yıl yüzde 600’den fazla ihracat artışına imza attı. Savunma ve havacılık alanındaki ihracat rakamları henüz beklentilerimizin altında olmasına rağmen firmalarımızın bu iştahı, bölgemizin teknoloji üssü olma konusunda bizlere gelecek için umut veriyor” dedi.